Konkurs, Wystawa

Wyniki VI MKF „Teatr w Obiektywie” – wernisaż za nami!

fot. Ewa Kołodziej (LSF)

fot. Ewa Kołodziej (LSF)

Wczoraj (24 maja 2015 r.) w ACK UMCS Chatka Żaka w Lublinie odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników i wernisaż wystawy VI Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego „Teatr w Obiektywie”.

Jury zakwalifikowało do wystawy 20 zdjęć. Laureaci zostali wyłonieni w czterech konkursowych kategoriach: Aktorzy, Portret, Artystyczne spojrzenie i Wokół festiwalu.

Rozpoczęliśmy od kilku słów wstępu. Michał Stanowski – koordynator Międzynarodowego Nieprzetartego Szlaku i pomysłodawca Spotkań Artystów Nieprzetartego Szlaku, opowiedział o idei Spotkań i tegorocznej edycji, podczas której konkurs był zrealizowany. Spotkania Artystów (SANS) to międzynarodowy Przegląd Teatrów Osób Niepełnosprawnych, który w tym roku odbywał się w Lublinie po raz 25.

Przed ogłoszeniem wyników głos zabrali jurorzy konkursu – Karol Zienkiewicz z Lubelskiej Szkoły Fotografii, Mieczysława Goś z ACK Chatka Żaka, Grzegorz Winnicki i Robert Pranagal, którzy byli również prowadzącymi warsztaty fotograficzne dla uczestników konkursu. Członkowie jury zgodnie przyznali, że poziom konkursowych fotografii był znacznie wyższy od zgłoszonych w poprzedniej edycji, a wybór nie był prosty. Zaznaczyli również, że warsztaty fotograficzne, które odbywają się przed festiwalem dla uczestników pozytywnie wpłynęły na jakość, dobór kadrów i pomysły wykorzystywane przez uczestników w wykonywaniu i wyborze zdjęć.

W skład pokonkursowej wystawy weszło 20 zdjęć autorstwa 10 fotografów: w każdej z czterech kategorii zostały nagrodzone 3 zdjęcia, 7 zdjęć zostało wyróżnionych niezależnie od kategorii, a wyróżnienie specjalne – nagroda Grand Prix została tradycyjnie przyznana za trafne ujęcie tematu XXV Spotkań Artystów Nieprzetartego Szlaku – w tym roku było to hasło „W starym kinie”. Nagrodę tą otrzymał Zbigniew Wójcik za zdjęcie pt. „Z cienia”.

Pozostali laureaci:

Kategoria Aktorzy:

Miejsce 1: Piotr Dziduch – zdjęcie pt. Show must go on!

Miejsce 2: Zbigniew Wójcik – zdjęcie pt. Alibaba i 40 rozbójników

Miejsce 3: Zbigniew Wójcik – zdjęcie pt. Boa

 

Kategoria Portret:

Miejsce 1: Piotr Dziduch – zdjęcie pt. Portret

Miejsce 2: Aneta Winiarska – zdjęcie pt. Spojrzenie

Miejsce 3: Grzegorz Pawlak – zdjęcie pt. Coś się czai

 

Kategoria Wokół festiwalu:

Miejsce 1: Zbigniew Wójcik – zdjęcie pt. Razem

Miejsce 2: Mariusz Kuszpa – zdjęcie pt. Przyjaźń

Miejsce 3: Sergey Talashkevich – zdjęcie pt. All the world’s a stage

 

Kategoria Artystyczne spojrzenie:

Miejsce 1: Mariusz Kuszpa – zdjęcie pt. Duchy starego kina

Miejsce 2: Dariusz Podgórniak – zdjęcie pt. Gra świateł

Miejsce 3: Andrzej Mikulski – zdjęcie pt. Pod wirującym Parasolem

 

Nagroda Grand Prix – za uchwycenie tematu XXV Spotkań Artystów Nieprzetartego Szlaku „W starym kinie”  – Zbigniew Wójcik – zdjęcie pt. Z cienia

Wyróżnienia:

  1. Łukasz Wiszniewski – zdjęcie pt. Tany, tany
  2. Sergey Talashkevich – zdjęcie pt. Duo
  3. Ewa Brodziak – zdjęcie pt. Skupiona
  4. Ewa Brodziak – zdjęcie pt. Original
  5. Dariusz Podgórniak – zdjęcie pt. Bębniarz
  6. Ewa Brodziak – zdjęcie pt. Motyla radość
  7. Andrzej Mikulski – zdjęcie pt. Prosząc o szczęście

Wszyscy z laureatów otrzymali dyplomy i zostali nagrodzeni dzięki wsparciu naszych partnerów i darczyńców (http://teatrwobiektywie.wordpress.com/partnerzy/).

Głównym partnerem konkursu jest Lubelska Szkoła Fotografii.

——————————

Po zdjęcia z wernisażu zapraszamy na naszą stronę na Facebooku: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.846574152089922.1073741840.110911345656210&type=1

Serdecznie dziękujemy wszystkim obecnym wczoraj w Chatce Żaka!

Dziękujemy jurorom, partnerom, darczyńcom, prowadzącym warsztaty fotograficzne, wolontariuszom i wszystkim, którzy okazali nawet najmniejszą pomoc i wsparcie przy organizacji konkursu! Bez tych ludzi ta inicjatywa by nie zaistniała – dziękujemy!

To nie koniec podsumowań – już niedługo więcej zdjęć, relacji, podziękowań, podsumowań…

Zapraszamy do śledzenia naszych stron i Facebooka, gdzie sukcesywnie dodajemy kolejne informacje i zdjęcia związane z konkursem „Teatr w Obiektywie”.

Do usłyszenia!

————————————–

Wystawę pokonkursową „Teatru w Obiektywie” będzie można oglądać w Chatce Żaka do końca tygodnia. Wystawa ma charakter przechodni, jej kolejnym przystankiem będzie Noc Kultury!

Stay tuned!